انتظار تصویر معرفی بهشت باشگاه شبانه

انتظار: تصویر معرفی بهشت باشگاه شبانه دریای کارائیب گوادلوپ نشنال جئوگرافی

گت بلاگز وب‌گردی سناریوهای قیمت نفت تا سال 2020

بحث های مختلفی بر سر قیمت نفت تا سال 2020 مطرح هست، بعضی معتقدند که قیمت نفت به طور ناگهانی زیاد کردن می یابد ولی بعضی دیگر می گویند اتفاق عجیبی در بازار نخ

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، بعد از تمدید برنامه کم کردن تولید نفت شرکت کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) این اجماع وجود دارد که قیمت نفت در سال 2017 میلادی در حدود 50 تا 60 دلار باقی خواهد ماند. ولی با نزدیک شدن به سال 2018 میلادی توافقی بر سر قیمت وجود ندارد و هنوز مشخص نیست چه بر سر قیمت نفت خواهد آمد.

عبارات مهم : آژانس
یک گزینه این است که کم کردن چشمگیر هزینه های بالادستی از سه سال پیش تا کنون، بذر کمبود عرضه را در حوالی سال 2020 میلادی خواهد کاشت. آژانس بین المللی انرژی یکی از شرکت هایی است که چنین آینده نگری کرده هست. این آژانس بارها تکرار کرده است که اکتشاف های تازه نفتی به کمترین میزان خود در 70 سال گذشته رسیده اند.

کاهش سرمایه گذاری اوج دستی در کنار کم کردن طبیعی تولید از میادین متعارف نفتی موجب خواهد شد که قیمت نفت تا دو سال آینده به مرز 80 دلار جهت هر بشکه برسد.

دومین سناریو باقی ماندن قیمت نفت در سطوح پایئن جهت مدت طولانی هست. بعضی معتقدند که اوج مصرف نفت نزدیک است که آن استفاده از انرژی های جایگزین نفت هست. این دسته معتقدند که کاربرد خودروهای برقی و خودران موجب شده است است که به اوج مصرف نفت نزدیک شویم، و اینکه مصرف نفت دیگر از این بالاتر نمی رود بنابراین قیمت ها زیاد کردن نمی یابند. بر اساس این سناریو قیمت نفت تا سال 2030 میلادی به 25 دلار جهت هر بشکه کم کردن خواهد یافت. این قیمت به معنی توقف تولید نفت شیل، آبهای عمیق، و سایر نفت های غیرمتعارف هست.

آنهایی که چنین سناریوی تراژیکی را نمی بینند، معتقدند که عرضه نفت تاثیر بسزایی در بازار دارد. بر اساس این سناریو، پیشرفت فن آوری و کم کردن قیمت تولید نفت به خاص در نفت شیل، موجب خواهد شد که قیمت نفت در سالهای آینده چندان رشد نکند. موسسه مورگان استنلی به تازگی آینده نگری قیمت نفت برنت جهت سال 2020 را از 70 تا 75 دلار، به 60 دلار کم کردن داد. این بدان معنی است که منابع عرضه نفت (همانند شیل اویل) بر قیمت نفت تاثیر خواهد داشت، که در این میان تولید نفت شیل یکی از مهمترین دلایلی است که موجب خواهد شد قیمت نفت در دو تا سه سال آینده رشد چشمگیری نداشته باشد.

بنابراین در یکسو این عقیده وجود دارد که قیمت کنونی پائین نفت موجب کمبود عرضه در آینده خواهد شد و این موجب زیاد کردن بی رویه قیمت می شود، و در سوی دیگر این باور وجود دارد که شرایط بازار با قبل تفاوت دارد و با آمدن شیل اویل به بازار قیمت نفت تا سال 2020 کمتر خواهد شد.
منبع: خبرآنلاین
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: آژانس | انرژی | بازار | میلادی | سال آینده | بازار نفت | قیمت نفت | اوپک

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog